Prawo jazdy kat. B również dla motocykli?

motorbike_le

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń podkomisji nadzwyczajnej, rozpatrującej komisyjny projekt ustawy o kierujących pojazdami, dyskutowano nad możliw ością rozszerzenia uprawnień prawa jazdy kat. B. Rozszerzenie to miałoby dotyczyć… motocykli.

 

Sprawa dotyczy konkretnie art. 6 ustawy o kierujących pojazdami. Według pomysłu, który był dyskutowany przez podkomisję nadzwyczajną, osoba, która posiadałaby prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, miałaby możliwość prowadzenia (oczywiście w ramach kat. B) motocykla o pojemności do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,1 kW/kg. Dodatkowo jednoślad miałby być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów.

Jak wynika z treści ustawy o kierujących pojazdami, już teraz posiadacz prawa jazdy kat. B ma uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. AM. Jak wskazuje ustawa, są nimi motorower i czterokołowiec lekki. Warto pamiętać, że w świetle ustawy prawo u ruchu drogowym motorower to pojazd o pojemności skokowej do 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Kat. B miałaby być zatem rozszerzona o kolejną klasę pojemności.

Warto podkreślić, że taki przepis obowiązuje już w innych krajach Unii Europejskiej. Czy sprawdziłby się w Polsce?

Posted on by crass in Aktualności

Add a Comment

You must be logged in to post a comment.